Diakonicky workshop nám pomohl otevřít oči a překonat bariéry našich představ

ucastnici_workshopuDíky spolupráci měst Hrádek n. N. a Žitavy a Diakonie CČSH se mohl uskutečnit workshop na téma „Sportovní možnosti pro lidi s handicapem“, který se konal 24. – 26. května 2013 v Heřmanicích v Podještědí a v rámci kterého se zde setkalo 22 účastníků z Čech, Polska a Německa.
daniel_bowlingRáda bych vám zde popsala dva okamžiky z tohoto workshopu, na kterém byly společně s námi i členové Klubu bez bariér z polské Bogatyni, aby se s námi podělili o své životní zkušenosti.
Naše společnost se pomaličku učí žít s lidmi na vozíčku nebo s jiným handicapem. Pomalu zvládáme proměňovat naši nejistotu a soucitný výraz v potřebnou pomoc. Co mě ale úplně odzbrojilo, bylo, když terapeutka Agáta vzala židli na bowlingovou dráhu, aby se Daniel, který je upoután svou nemocí svalů na vozík, ale nemoci se nepoddává a za pomoci druhých a zábradlí dokáže vyjít do schodů, mohl o tuto židli opřít a bowling hrát společně s námi. V tu chvíli mi došel význam integrace a potřeba hledat další cesty k sobě navzájem.

prezentace_maratonDruhý den měla Agáta referát o tom, co vše v rámci jejich klubu dělají a také vyprávěla, jak přihlásila Daniela na „Evropský maraton vozíčkářů 2012“ ve Zhořelci. Před maratonem jeli s Danielem do Zhořelce, který si sám projížděl ulicemi, aby se na tento závod připravil. Když v den maratonu přijeli na start s Danielovým obyčejným nemocničním vozíkem, zmocnilo se Agáty zděšení, když viděla, s jakým technickým sportovním vybavením, trenéry a doprovodnými týmy nastupují ostatní závodníci a do jaké situace tak mladého závodníka-vozíčkáře nechtěně dostala. Daniel na svém obyčejném vozíku zvládl 42 km a 150 m převýšení a do cíle maratónu dojel jako první…

I letos se Daniel tohoto závodu zúčastní a opět na svém obyčejném vozíku. Po loňském vítězství byl sice přijat do sportovního klubu v Bogatyni a má svého trenéra, ale na vozík se peníze nenašly. Účastníci workshopu se dohodli, že se pokusí Danielovi pomoci, aby v roce 2014 mohl startovat za stejných podmínek jako jeho soupeři.

cestou_na_obedDorota z klubu Amazonek z Bogatyni hovořila o omezení žen po operaci prsu a o tom jak důležité jsou nejen společná setkání ale i aktivity, které odpoutají myšlenky na nemoc a pozvala nás na červnovou „Spartakiádu Amazonek“

Už nyní připravujeme další společné akce. Na hrádeckých městských slavnostech budou mít lidé s handicapem možnost představit svou činnost v rámci výstavy chráněných dílen působících zde v Trojzemí v husitském kostele v Hrádku nad Nisou a na podzim se poté prezentovat na „Festivalu umělecké tvorby osob s handicapem“ v polské Bogatyni. Pokud byste se i vy chtěli zapojit nebo pomoci, jste srdečně vítáni a zváni.

Mgr. Hedvika Zimmermannová – Ředitelka DM CČSH

Napsat komentář