Noc kostelů v Hrádku nad Nisou

P1040200I letos jsme v Hrádku nad Nisou otevřeli dvěře nočním poutníkům a návštěvníkům a připojili se tak k letošní noci kostelů.

V první části, která začala v Chrámu sv. Bartoloměje, měli účastníci možnost vyslechnout poutavý výklad ředitele Žitavských městských muzeí Dr. M. Winzeler o výzdobě tohoto kostela sv. Bartoloměje a shlédnout „módní přehlídku“ liturgických oděvů.

Další program pokračoval v husitském Chrámu Pokoje. Návštěvníci měli možnost nejen získat informace o historii kostela a prohlédnout si původní plány Chrámu Pokoje z předminulého století. Ale využili, stejně tak jako v druhém kostele, i možnosti podívat se do věže a ostatních prostor, kam obvykle nemají přístup.

Avšak opravdovou raritou letošního programu „Noci kostelů“ byly dva exponáty, které se pro tuto příležitost podařilo zapůjčit. Jednou z nich byl originál slavné husitské zbraně – řemdih, který zde v regionu zanechali při svých taženích husité a kterou nám ze svých sbírek zapůjčila Žitavská městská muzea. Druhou je tzv. Zlatá Bible. Ručně vázaná kniha, vyrobená vpočtu pouhých 600 kusů je unikátním knihařským dílem, které svým vzhledem i nádhernými ilustracemi okouzlilo všechny, kteří ho spatřili.

Tuto noc jsme opět pokračovali v opisu veršů starozákonních žalmistů. Závěrečná modlitba a požehnání duchovních z obou kostelů patřilo městu i obyvatelům v něm žijícím.

Hedvika Zimmermannová, farářka náboženské obce Hrádek nad Nisou

Napsat komentář