Přijeďte do Hradce Králové občerstvit ducha i tělo

Naše republika 28. října slaví narozeniny a k oslavám se tradičně připojuje také Církev československá husitská. Letos o to více celou naší vlastí zaznívá mnoho slov k uvědomení si sounáležitosti s naší domovinou, s historií, s odkazem našich předků, kteří mnohdy za svobodu nás ostatních – potomků, platili i vlastním životem. V současné době navíc takto hovoříme nejen ve vztahu k výročí 100 let republiky. 28. říjen má v Královéhradecké diecézi CČSH silnou tradici. Slavnostní bohoslužby se v tento den ve Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové konají pravidelně bez přerušení od začátku 90. let. Právě proto, a také v návaznosti na město Hradec Králové – salon republiky, byla Královéhradecká diecéze i v letošním roce vybrána za místo, kde se bude výročí republiky připomínat celocírkevně.

Srdečně Vás tedy zveme na slavnostní bohoslužby a následný celodenní program, který v rámci projektu Církev československá husitská a Česká republika – století společné tradice pro Vás připravuje diecéze spolu s náboženskou obcí a AMBROU – střediskem Husitské diakonie. Bohoslužby povede bratr patriarcha Tomáš Butta a královéhradecký biskup Pavel Pechnec. A protože bohoslužby budou přenášeny Českým rozhlasem (stanice Vltava), začínají v obvyklý vysílací čas v 9 hodin. Následovat bude představení Divadla jednoho herce René Josefa, který založení republiky připomene ve hře Z deníku pradědečka. Po malém občerstvení budeme moci vyslechnout přednášku historika Romana Pazderského, který bude přednášet na téma T. G. Masaryk – filosof, který založil stát. U té příležitosti bude představena výstava Rok 1918 osmnáctiletýma očima. V letošním roce naše diecéze vydala pozoruhodné dílko bratra faráře Václava Žďárského – sbírku básní Boží ZOO, kterou také autor přijede krátce představit v autorském čtení.

Máme radost, že ani hudba nepřijde zkrátka, pozvání přijala Jitka Šuranská, držitelka tří Andělů za World music, všestranná houslistka a zpěvačka v doprovodu Petra Uviry, skvělého kytaristy známého nejen z opavské kapely Ladě.

Před sto lety se na mnoha místech republiky vysazovaly lípy, coby národního stromu. Tato tradice je po sto letech v naší vlasti znovu obnovena, a tak po koncertě na závěr dne nás čeká v rámci projektu Staleté kořeny vysazení LÍPY STOLETÍ, a to v blízkých sadech architekta Lísky. Za pomoc a odborný dohled již dopředu děkujeme zahradnictví Trees, s.r.o. z Červeného Kostelce.

Rádi vás tedy zveme k občerstvení ducha do Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové dne 28. října 2018. Na vaše děti nebo vnoučata bude také pamatováno, po celý den pro ně bude připraven program. Pokud se nebudou chtít účastnit hlavního programu, bude moci navštívit biblickou nedělní školu s vyprávěním, kreslení a hrami, kreativní dílny s AMBROU, loutkovou pohádku O třech prasátkách přijede zahrát sestra farářka Erika Oubrechtová. Těšíme se s Vámi rádi na viděnou v Hradci Králové.