Sbor Krále Jiřího v Jenišovicích u Turnova opět ožívá

Koncert ve sboru Krále Jiřího-1_23.10.2015Tak by se dala charakterizovat událost, kterou snad někteří pamětníci mohou znát z doby zakládání této náboženské obce CČS(H).

Příčinou je počin br. vikáře Benjamina Mlýnka, který připravil ve spolupráci s br. Petrem Truncem z Liberce „Nešpory vděčnosti“ a provedl je ve zmíněném až dosud převážně osiřelém, ale stále hezkém sboru. Osiřelém proto, že generace kdysi pilných průkopníků této náboženské obce již odešla k našemu Pánu a jejich nástupci neprojevili dosti odvahy pokračovat.

Program Nešpor vděčnosti byl jako počin k oživení vkusně komponován z hudebních děl M. A. Charpentiera, W.A.Mozarta, J.S.Bacha, G.Younga, L.Cherubiniho i českých mistrů J.B.Foerstra, O.Máchy, J.Maláta, Z.Lukáše, Š.Brixiho i B. Smetany a a z doprovodných slov br. vikáře z biblických perikop a literárních výňatků od současných spisovatelů.

Dokonalé provedení pěveckým sborem CČSH z Liberce vedeného sbormistrem br. Truncem za varhaního, houslového a violoncellového doprovodu vykouzlilo nádhernou atmosféru. Provedení bylo odměněno spontáním potleskem. Uznání bylo vysloveno i od přizvané návštěvy z Církve bratrské.

Těšíme se, že tento skvělý počin přesvědčí místní obyvatele i lidi z nedalekých obcí, že naše církev dokáže správně laděným slovem i hudbou oslovit věřící i některé dosud váhající.

Přejeme br. Benjaminovi mnoho úspěchů.

Své celkové dojmy se pokusil vyjádřit

Čestmír Holeček

Napsat komentář