TV ARCHITEKT o Sboru kněze Ambrože

V létě TV ARCHITEKT s Ing. Zdeňkem Lukešem navštívilo Hradec Králové, také Sbor kněze Ambrože. V příštím roce se budeme těšit již 90 let z tohoto krásného areálu. A právě proto pan architekt Zdeněk Lukeš také přislíbil 23. května 2019 o nádherné královéhradecké architektonické památce přednášet. Srdečně zveme :)

https://www.tvarchitect.com/video/s-p-a-39-ambrozuv-sbor/

…Architekt Josef Gočár v oblasti Labské kotliny navrhl sbor pro Církev československou husitskou. Zatímco dva vstupní objekty se zázemím sboru jsou pojednány – podobně jako nedaleké školy – ve stylu holandského

racionalismu a mají průčelí z režného zdiva, má vlastní sbor bílou vápennou omítku a hlásí se již k funkcionalismu. Vysoká štíhlá kampanila je samostatně umístěna na komorní zahradě před ním. Kostelní loď sleduje trojúhelníkový tvar pozemku a směrem k oltáři se zužuje. Je půlválcově zakončen, takže stavba připomíná loď. K nautickým prvkům patří i kruhová okna. Vnitřní zařízení je střídmé. Vedle Gočárova a Wachsmanova kostela sv. Václava v Praze-Vršovicích patří hradecký sbor k nejvýznamnějším sakrálním stavbám moderní československé architektury.