top of page

Česká Skalice

Telefon:

E-mail:

Adresa:

605 928 435

Sportovní 616 Česká Skalice 552 03

IČO:

Číslo účtu:

Duchovní:

48648558

1181174329/0800

Mgr. Žaneta Černochová
farářka, telefon: 605 928 435
zaneta.cernochova@ccsh.cz

Bohoslužby:

Další aktivity:

Domov důchodců poslední středa v měsíci od 10 hodin
Biblické hodiny v DD – každý 3. týden ve středu

O OBCI

Sbor Páně byl postaven, ostatně jako většina sborů Církve československé, velikou obětavostí příslušníků církve. Když se začalo stavět, bylo na hotovosti jen 30 000,-Kč. Byla provedena sbírka, která vynesla 105 000,- Kč. Další sbírky konány nebyly, jelikož naši příslušníci, když viděli, jak stavba sboru roste, přinášeli dary bez vyzvání a dobrovolnou prací, dle svých možností – snažili se započaté dílo zdárně dokončit. Po mnohých obtížích byl sbor v srpnu 1941 otevřen k používání.

Stavba sboru stála celkově 1 milion korun a byla zaplacena během tří let. Sbor je po architektonické stránce velice prostince zařízený. Dle úsudku mnohých je dobře řešeno kněžiště, které má po stranách okna, z hlediště neviditelná, takže světlo neoslňuje přítomné, ale při tom je kněžiště osvětleno. Je zde zvláštní tvar lavic, které byly zhotoveny dle návrhu arch. Ing. Jiřího Jakuby z Prahy. Varhany jsou z roku 1857 a zakoupeny byla od náboženské obce Brno-Židenice. Věž sboru je 25,5 m. vysoká. Kalich na vrcholku věže měří 2,5m. Snižující se terén na západní straně byl využit pro stavbu kolumbária. Podobné kolumbárium, ovšem ve větším měřítku, je možno vidět jen v Praze-Vinohradech. Naše i Vinohradské kolumbárium je od stejného architekta – Ing. Jiřího Jakuba. Reliéf v předsíni kolumbária „ Služebníče věrný, vejdi…“ je dílem akademického sochaře Josefa Kotyzy z Prahy, stejně jako pokladnička v předsíni kolumbária a v předsíni sboru.

Bohoslužby ve Sboru Páně jsou slouženy pravidelně každou neděli od 10.00 hodin. Sbor neslouží pouze bohoslužebným účelům, jsou zde pořádány koncerty, přednášky, pro případné zájemce i průvodcovské služby zvláště na věž, kde každého uchvátí krásný pohled do krajiny Babičky Boženy Němcové.

bottom of page