top of page

Hradec Králové

Telefon:

E-mail:

Adresa:

774 529 428 (pouze v úředních hodinách)

Ambrožova 729/1 Hradec Králové 500 02

IČO:

Číslo účtu:

Duchovní:

62695649

2102156080/2010

Mgr. Pavel Pechanec
biskup, administrující farář; pavel.pechanec@ccsh.cz

pro NO NECHANICE
Mgr. Vladislav Pek
duchovní; vladislav.pek@ccsh.cz

Bohoslužby:

každou neděli od 9.30 hodin
Sbor kněze Ambrože
info.hk@ccsh.cz

Další aktivity:

Domov U Biřičky Nový Hradec - BOHOSLUŽBY - každé 3. úterý od 14.00 hodin a CHYTRÉ HLAVIČKY - 1. čtvrtek od 13.30 hodin
Křesťanská meditace - každé 1. úterý od 17.00 hodin, Sbor kněze Ambrože
Křesťanská meditace ONLINE - 1. úterý od 19.00 hodin
Biblické hodiny zasedací síni diecézní rady - poslední úterý od 17.00 hodin
Přednášky v zasedací síni diecézní rady - každé 3. úterý od 17.00 hodin
Setkání dětí - pátek od 15.15 hodin
Setkání mládeže - pátek od 16.15 hodin
Galerie Ambrož - výstava obrazů a otevření prostor Gočárova Sboru kněze Ambrože - dle dané výstavy, více na facebooku GALERIE AMBROŽ

FARNÍ ÚŘAD pro vás otevřen:
pondělí 9–13 hodin
středa 13–16 hodin

NECHANICE – Husův sbor - 2., 4. neděle od 14 hodin
Biblické hodiny - 1. a 3. úterý od 18.30 hodin

O OBCI

JAK VZNIKLA IDEA SBORU KNĚZE AMBROŽE
U samotného počátku stáli 3 zdánlivě obyčejní muži, kteří se při sokolském cvičení v roce 1921 rozhodli, že opustí katolickou církev a založí svobodnou národní církev také i v Hradci Králové. V této době – po I. světové válce, kdy vzniklo Československo, probíhala výrazná duchovní proměna a mnozí uvažovali podobně. Proto tehdy vznikaly nové náboženské obce Církve československé husitské. Prvním velkým setkáním v Hradci Králové byly slavnostní bohoslužby k výročí upálení Mistra Jana Husa. Lidé se scházeli v českobratrském (protestantském) sboru, ale brzy jim prostory byly malé. Rozhodli se tedy, že si postaví vlastní kostel, a v roce 1926 položili základní kámen. Za 3 roky na to 22. září 1929 byly prostory slavnostně otevřeny. Stavba nese jméno po známém husitském knězi Ambroži, který v Hradci Králové pohřbíval slavného husitského vojevůdce Jana Žižku.

VNITŘNÍ VYBAVENÍ KOSTELA
Projekt pro tuto stavbu vypracoval významný architekt Josef Gočár ve funkcionalistickém slohu s nautickými prvky. Vnitřní vybavení kostela je v jednoduchém, málo zdobném stylu. Důraz je kladen na žulový stůl Páně ve tvaru rozlomené hostie, který zároveň také představuje rozevřenou náruč. Nad stolem je zavěšen velký bílý kříž ze sklolaminátu známého českého výtvarníka Maxima Velčovského. Na kříži je vidět symbol holubice, zároveň někdo vidí otisk červa Adamova jablka. Kůr zdobí pneumatické varhany z roku 1952.

EXTERIÉR AREÁLU
Celý areál má tvar lodi, která pluje městem. Lodi, která uprostřed životních bouří, má být místem klidu a bezpečí pro všechny, kteří touží po Boží i lidské blízkosti. Venkovní prostor je tvořen cihlovými budovami – farou a diecézí – biskupstvím, stěnami kolumbária – schránky pro umístění uren a bílými zdmi kostela. Kostel se vyznačuje vysokou 28 m věží, ve které vzniká jediná koncertní zvonohra v ČR.

HRADECKÁ ZVONOHRA - PRVNÍ KONCERTNÍ NÁSTROJ V ČR
Projekt zvonohry, který se chystáme v roce 2025 ukončit, představuje jedinečné dílo koncertního nástroje v ČR. Zvony odlil a zvonohru zkompletovat zvonař P. R. Manoušek. Zvonohra obsahuje 50 zvonů, které jsou pevně přichyceny na konstrukci. Zvonohráč nástroj rozezní úhozy na klaviaturu, která prostřednictvím táhel rozpohybuje srdce zvonů, tak zvony zvonohry vydávají tóny. Zvonohra je opatřena zároveň automatickým systémem, který zajišťuje každodenní hraní nástroje. Projekt se chýlí ke konci - slavnostní bohoslužby s uvedením zvonohry a jejím prvním koncertem 5. 7. 2025. Sledujte: https://zvonohrahradeckralove.cz/


DALŠÍ AKTIVITY
Sbor kněze Ambrože je především duchovní prostor. Vedle bohoslužeb je ale hojně využíván k dalším aktivitám jako jsou výstavy, koncerty, přednášky, diakonické aktivity, akce pro veřejnost. Přízemí lodi je zároveň výstavním prostorem GALERIE AMBROŽ, kde probíhají výtvarné a fotografické výstavy.

Areál Sboru kněze Ambrože má podobu lodi, je otevřeným místem, kde člověk smí nacházet zklidnění uprostřed rozbouřených vln života. Přeji Vám, aby se Vás dotýkal Kristův pokoj a vědomí lidské snahy být si vzájemnou pomocí. Kéž Vás nese Boží požehnání a nesete si je dál do svých domovů.

Pavel Pechanec,
biskup Církve československé husitské a administrátor této náboženské obce

bottom of page